Dopis JežíškoviTeď v říjnu? Nebojte, nepropadl jsem materiálnímu šílenství. Totiž – uplynulé 4 zimy pro mě byly těžké. A nejen zimy, vy to víte. Na otázku jak se mám, dnes odpovídám: "U mě dobrý." Tak se zdá, že letošní vánoce zvládnu mnohem, mnohem líp, než ty předchozí.Každý rok touhle dobou přichází od mamky otázka, co bych si přál k vánocům. Když jeden sychravý večer přišla, něco se stalo. Neodmítl jsem a přemýšlel. Došlo mi, že už zase mám přání a dokonce tajné sny. Sedl jsem k počítači a začal tvořit Google prezentaci. Psal jsem opravdový dopis, jako by mi někdo shora diktoval slova a celé věty. Šlo to úplně samo:

Milý Ježíšku,

ponožky, zubní pasty a sprchový gely jsou určitě moc užitečná a potřebná věc. Vlastně jsem za ně pokaždý rád. Zvlášť v těžkých časech uplynulých čtyř vánoc… jsem se trochu ztratil v tom, co vlastně znamená a jaká je emoce z dárku získaného nebo darovaného. A zdá se, že směle kráčím do nového života. Už mám sny, mám zase přání. Dnes je príma příležitost napsat Ti dopis.

Ježíšku, mám velké sny. Taky teď stojím nohama na zemi pevněji, než předtím. Díky tomu jsem pochopil, že je potřeba přání nahlas vyslovit. Jedině tak radost z dárku naplní srdce obdarovaného i dárce. Tak pojď dál a nahlédni do mých snů…


Nezlobte se na mě, ale pokračování patří jenom Ježíškovi. Snad jen drobná poznámka, která zaujme právě vás, kdo se zajímáte o statistiku nebo ekonomii. Všechna popsaná přání lze vyjádřit finanční hodnotou. A rozpětí je celkem široké: od 200 do 5 000 000 Kč (pochopitelně včetně dépéhá). 

Jak jsem vánoční psaní zakončil?

Ježíšku,
správně jsi pochopil, že jsem Tě jen nechal vstoupit do světa svých (tajných) přání. A proto také víš, že to určitě není nákupní seznam do Lídlu.

Nabízíš očekávání, taky těšení a trochu napětí. To je moc hezký. Kdo ví, jestli se některé z těch přání zhmotní pod vánočním stromečkem. Prosím Tě, aspoň jedno jediný… K těm ponožkám.A ještě si neopustím vánoční mini komiks od Lucie Lomové. Tuhle situaci miluju:
  • dvě japonské turistky řeší, kam se právě vydají 
  • matka: "Nastydneš, je zima!" 
  • dcera: "No tak, mami...!"

Zdroj: Lucie Lomová, Adventní kalendáře pro ČT (2012, 2013)

Komentáře