Seznamte se s reálnou hvězdou: Webevize Star

 

Co kdybych tak mohl pojmenovat jednu skutečnou hvězdu z miliardy hvězd ve vesmíru? Bláznivý nápad ke mě připlul na Vánoce 2019. Teď se blíží únor 2021 a  web Webevize slaví své čtvrté narozeniny. Dobrý důvod představit hvězdu Webevize.


Webevize Star

Očima nespatřitelná hvězda s označením AGASCS_ID: 5777032 se pro mě stala neobyčejnou. Důležitou. Nese totiž jméno Webevize. Pojďme se společně ponořit do nekonečných hlubin tajemného vesmíru. Čeká vás dlouhý výlet ke hvězdě vzdálené 1 229 světelných let, během kterého vám odhalím nečekané souvislosti.

O astronomii vím prd, a přesto je pro mě vesmír hypnotizující. Přál jsem si hvězdu Webevize. 

Webový portál Webevize asi znáte. :) Tak že bychom mu pořídili hvězdu, která přestane být jen číslem? Google, google a pod stromeček dorazila plechová krabička nápisem Name a Star. 



Unboxing

Tak, kolik je uvnitř zajímavostí? Pohlednice A5 hvězdné oblohy, plakát A3 Hvězdy: fakta a čísla, skládačka popisující typy hvězd a základní fakta o astronomii a letáčky věnující se historii hvězd nebo podrobnostem a veličinám, kterými identifikujeme hvězdy.


Nejdůležitější z hliníkového boxu ale byl formulář pro pojmenování hvězdy. Vyplněno a odesláno do Londýna přesně podle instrukcí. Za pár dní v poštovní schránce ležel cerfitikát. 



Baví mě, že šlo o náhodu.
Úředník, vyřizující mou žádost olízl prst, a z ohmatané poličky vytáhl list s nejbližší volnou hvězdou deponovanou pro podobné účely. Do psacího stroje založil bianco certifikát. Narovnal si brýle, z hluboka se nadechl a pomalu naťukal 8 písmen. WEBEVIZE. 

***

Moc a moc toužím HVĚZDU WEBEVIZE poznat. Kde je? Jak je daleko? Jak je velká? Jaká je? Můžu ji spatřit na obloze? Tyhle otázky nejdou dlouho vydržet. Jenže mám štěstí. Kolega z televize, Martin Tyburec z redakce vědy České televize, s neobyčejným zaujetím začal odkrývat první konkrétní odpovědi. Donesl mi tajemnou obálku s USB pamětí. Uvnitř spousta úžasných informací, obrázků a dokonce (!!!) černobílá podobizna té krasavice! 

Ukážu vám ji, ale nejdřív chci představit Zdeňka Bardona. To on zařídil. Borec!

"Bačkorový" astronom Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon je amatérský astronom a astrofotograf, fotoambasador Evropské Jižní Observatoře (ESO). Založil a je předsedou fotografické soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM). 

Na střeše svého domu si postavil miniaturní plně robotickou observatoř, která pracuje zatímco astronom klidně spí o několik metrů níže. Mluví proto o bačkorové astronomii. 

Martin Tyburec požádal Zdenka Bardona o pořízení snímku hvězdy Webevize. Jenže v Čechách bylo špatné počasí. Zdeněk tedy napsal kamarádovi do observatoře v Chile... 

Zdeněk Bardon v TV Noe
"Hvězdička je velmi slabá a její identifikace vyžaduje jisté znalosti." Foto: TV Noe

Co zatím víme o hvězdě Webevize?

  • je to plynný obr
  • velikost 2,84 poloměru Slunce
  • teplota 4 968 K
  • vzdálenost 377 parsek
  • planety nejsou (prozatím) detekovány
    (v katalogu TESS není záznam)(TESS je satelit vyhledávající exoplanety)
  • v katalogu Tycho je hvězda pod označením TYC 44 1233 (identifikátorů může být více)
  • magnituda +11.408
    (např. pro pochopení: Slunce -27, Měsíc v úplňku -12,5, Venuše -4, Sírius -1,47, Polárka +1,97)
  • souřadnice: RA=2h 13m 10,08, DEC = +6 26 12,3” (Epocha 2000)
Pojmy:
Parsek = jednotka vzdálenosti
Magnituda = hvězdná velikost

Souřadnice:

Porovnání velikostí: Slunce x Webevize

Vzdálenost Webevize Star je 377 parsek. Převod vzdálenosti z parsek na světelný rok (označení: ly) hravě spočítají třeba v Metric Conversions. 

Webevize je od Země vzdálená 1 229 světelných letZ toho vyplývá, snímek pod tímto textem, pořízený v roce 2019, ukazuje podobu hvězdy před 1 229 lety. Když vzdálenost převedeme na kilometry, dojdeme k nepředstavitelné cifře: 11,63 biliard km. Uf!

Jak vypadá hvězda Webevize?


K parádnímu snímku byl přiložený vzkaz: 

Vážená Webevize,
k Vašemu významnému jublileu si dovolujeme zaslat Vám snímek Vašeho vlastního světa.
Byl pořízen profesionálním dalekohledem s průměrem zrcadla 1,54 m na observatoři ESO, La Silla, Chile a CCD kamerou s rozlišením 2x2K. To je sice méně, než nejlevnější čip telefonu, ale tento čip stojí asi tak 3-4 milióny korun. Kamera je chlazena tekutým dusíkem na -119 stupňů Celsia. To je z důvodu potlačení temných proudů (šumu).
Dalekohled neměl RGB filtry, proto je snímek černobílý. To jsou všechny profesionální snímky. 

Hodně úspěchů do dalších let!

Zdeněk Bardon


Wau, krásný dopis. Moc a moc děkuji Zdeňku Bardonovi. Na další fotce je místo, kde snímek Webevize Star vznikl. Observatoř ESO, La Silla, Chile.


Kde se nachází Webevize Star?

Odpověď by se mi moc líbila puntíkem s vlaječkou v 3D modelu vesmíru. Velmi přibližně jsem se to pokusil označit ve 2D. Umístil jsem žluté kolečko (to jsem ještě nevěděl, že by mělo být modré) na mapu lednové oblohy. 

Jestli chcete vidět velmi přibližnou polohu hvězdy Webevize, odskočte si na moment. Je jasné, že jsem připravil mikroweb Webevize Star.


Mám důkaz, že portál a hvězda Webevize k sobě patří

Hvězdu Webevize je prý nejlepší pozorovat na únorové obloze. První podobu stránek Webevize jsem spustil na začátku února 2017. Hvězda se nám ukáže každé narozeniny.  

Představuju si, možná mylně a jen velmi, velmi hypoteticky: Kdyby byla Země v té správné vzdálenosti a světelnou energii mohla čerpat z Webevize, bylo by denní světlo modré...?


David z Webevize

Je to velmi příjemný pocit tvořit energetické spojení "dlouhé" stovky světelných let s hvězdou Webevize. Doteky s nekonečnem jsou fajn. Mnohem fantastičtější se mi ale jeví setkávání s lidmi... 

S Martinem, který domluvil focení, vytvořil nádhernou vizualizaci a zprostředkoval kontakt se Zdeňkem Bardonem. Ten mě s hvězdičkou trpělivě seznámil. Oba pánové jsou vlastně kmotry Webevize. Velké díky.

Pusťte si mood video Webevize Star


Na videu spolupracovali: Martin Tyburec (úvodní vizualizace a grafika, vizualizace polohy hvězdy, hudební dramaturgie, © 2019) a Zdeněk Bardon (odborný poradce)
© 2021 David z Webevize

I ❤️  Webevize Star. 



Komentáře