Moje nejoblíbenější kniha...

Dozvěděl jsem se o ni nedávno. Není to sice novinka, ale ohromila mě. Ještě nikdy jsem nezažil pocit takové lehkosti, jako když jsem (jedním dechem) knížku dočetl. Všechno mi najednou dávalo smysl a tvorba se zdála být tak svobodnou a snadnou! Díky knížce Austina Kleona se vzápětí dostavila velká úleva. To, co jsem to té doby dělal a považoval za divné, autor popisuje jako návod k probuzení kreativity. Pochopil jsem rozdíl mezi dobrým a špatným zlodějem. Zažil jsem velké překvapení. Jednotlivé myšlenky prezentované puntíky na papíře, se v jediný okamžik spojily linkou a vytvořily nádherný obraz. Největší radost mi udělalo poslední doporučení autora: "Rady můžou být i zrady. Vezmi si, co se ti hodí a zbytek vyhoď."
"Nezralí básníci napodobují, zkušení kradou. Ti špatní znetvoří, co si vezmou, zatímco dobří z toho udělají něco lepšího, nebo alespoň jiného. Skutečný básník zvládne svou kořist naroubovat do jedinečné koruny pocitů, zcela odlišné od té, ze které si svůj roub uštípl." T. S. EliotKnížku o kreativitě  mám na nočním stolku a pravidelně před spaním s v ní listuji. Přečetl jsem ji mnohokrát a pokaždé objevil něco nového, čemu jsem nevěnoval při předchozím čtení tolik pozornosti. Ještě něco je pro mě důležité: je to designově dokonalá věc. Skvělé obrázky. Přebal ze zvláštního měkkého a sametového materiálu, hmatově příjemného. Prostě: pastva pro mozek, oči i ruce.


Moje nejoblíbenější kniha současnosti se jmenuje Kraď jako umělec a více o ní píšu na blogu Webevize. Mrkněte zde: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě.

Komentáře

Okomentovat